Якщо перший рівень Базовий, то наступні рівні - Експертні. Ви вибираєте вид клаймінгу, який найбільше сподобався і удосконалюєте свої знання та вміння. Практично це ті самі курси та тренінги, що ви вже пройшли, а також додаткові нові, але тепер вони викладаються на новому рівні. І звісно практика сходжень та клаймінгу нових категорій складності з компетентними особами. Шлях від Курсанту до Професійного Клаймера виглядає так:
РІВНІ
🔹 Базовий
Навчання: згідно програм Етап 1, Етап 2, Етап 3, Етап 4
Практика: після циклу навчань та сходжень з інструктором можливі самостійні сходження з обізнаним партнером маршрутами у межах своєї кваліфікації.
Категорія складності сходжень: Альпійська шкала F, PD, AD; радянська шкала 1-3. Рекомендована кількість сходжень 8-12.
Тривалість: 1-2 роки.
🔹 Експерт 1
Навчання: тренінги та нові курси згідно обраної спеціалізації
Практика: сходження маршрутами нових категорій з інструктором та самостійні сходження з обізнаним партнером маршрутами у межах своєї кваліфікації.
Категорія складності сходжень: Альпійська шкала AD, D ; радянська шкала 3-4. Рекомендована кількість сходжень 10-15.
Тривалість: 1-2 роки.
🔹 Експерт 2
Навчання: поглиблення спеціалізації та удосконалення вмінь
Практика: сходження маршрутами нових категорій з інструктором та самостійні сходження з обізнаним партнером маршрутами у межах своєї кваліфікації.
Категорія складності сходжень: Альпійська шкала D та TD , радянська шкала 4-5. Рекомендована кількість сходжень 10-15.
Тривалість: 1-2 роки.
🔹 Експерт 3
На цьому рівні сходження у горах мають професійний характер. Навчально-тренувальні сходження маршрутами нових категорій з інструктором або з досвідченим партнером високої кваліфікації.
Категорія складності сходжень: Альпійська шкала TD, E; радянська шкала 5-6
ПОСТУПОВІСТЬ
Кожен альпініст - це унікальна особистість, з різними здібностями, можливостями та амбіціями. Одні навчаються швидше, другі повільніше, одні мають можливість частіше їздити у гори, другі раз на рік. Відповідно кількість Експертних рівнів та їх об'єм для кожного клаймера буде різною. Незважаючи на те, як швидко прогресує клаймер, головний принцип набуття досвіду - це поступовість. Загальноприйнято в кожній категорії складності здійснити 2-3 сходження і тільки після цього переходити до наступної вищої категорії.
Резюме: Ви можете здійснювати сходження згідно свого плану, потреб та бажань, але дотримання рекомендованого алгоритму РІВНІВ та ПОСТУПОВОСТІ дозволить безпечно пройти шлях до нових категорій самостійних сходжень.
КВАЛІФІКАЦІЯ
Кваліфікація клаймера визначається по трьом основним пунктами:
Максимальна складність пройденого маршруту.
Загальна кількість та характер пройдених маршрутів.
Тривалість занять клаймінгом у роках.
Додатково: документи, що підтверджують проходження курсів, тренінгів, сходжень. Рекомендовано вести особистий логбук пролазів скелелазних маршрутів та сходжень у горах у спеціальних електронних додатках та у паперовому форматі.
СТРАТЕГІЯ ТРЕНУВАНЬ
Україна не альпійська країна. В Українських Карпатах обмаль маршрутів альпіністського характеру. Щоб отримати справжній досвід альпіністських сходжень необхідно виїжджати в гори за межі України. Якщо ви не професійний клаймер, то скоріше за все зможете відвідати великі гори на термін 2-3 тижні один або два рази на рік. А що робити між виїздами? Як підтримувати відповідну фізичну та технічну форму до наступних сходжень?
Програма підготовки між виїздами у гори:
Скелелазіння має бути головною дисципліною у списку тренувань: регулярне лазіння на скелях та тренажерах.
Кардіо навантаження: біг, велосипед, походи, лижі і т.д. - це допоможе тримати серцево-легеневу систему на потрібному рівні.
Навчально-тренувальні заходи: фестивалі, змагання, тренінги з різних дисциплін клаймінгу - боулдерінг, спортивне лазіння з мотузкою, традиційне лазіння, драйтулінг, льодолазіння.
Теоретичні знання - участь у лекціях, семінарх, тренінгах на клаймерську тематику та моніторинг новин альпінізму та новинок спорядження.
КОМПЕТЕНТНІ ОСОБИ
Інструктор альпінізму - особа яка займається навчанням курсантів та здійснює з ними навчально-тренувальні сходження. Повноваження засвідчені у посвідчені ФАІС України, або інструкторські посвідчення інших країн.
Гід - особа, яка водить всіх бажаючих (клієнтів) на гірські вершини, а також може навчати у разі потреби. Повноваження засвідчені у міжнародній ліцензії IMGA.
Досвідчений партнер - клаймер, який має багаторічний досвід самостійних сходжень маршрутами вище середньої категорії складності і може виконувати роль лідера під час сходжень. Кваліфікація особи підтверджується наявністю розрядної книжки альпініста, якщо особа займається у системі ФАІС України або особистого логбука.
Примітка: заздалегідь з'ясовуйте кваліфікацію інструкторів, гідів та партнерів! Адже вам прийдеться довірити їм своє життя!
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
ЛАЗІННЯ СКЕЛЯМИ І СХОДЖЕННЯ У ГОРАХ ПОТЕНЦІЙНО НЕБЕЗПЕЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я ТА ЖИТТЯ ЛЮДИНИ!
Кожен клаймер несе особисту відповідальність за дотримання правил безпеки, прийняття рішень та наслідків клаймерської діяльності.
Тільки ВИ відповідальні за своє здоров'я та життя!